21 Ağustos 2013 Çarşamba İstanbul sıcak günleri sonbahar'ın kızıl yapraklarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinden siz okurlar için derledik toparladık.

“İstanbul – Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013” basın toplantısında konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Türkiye’de ilk defa yapılan expo ile doğunun en doğusu ile batısını bir araya gelen tarihi İpekyolu’nu tekrar canlandırıyoruz” dedi.
“İstanbul – Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013” basın toplantısı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Gyeongju Belediye Başkanı Yang Sik Choi’nin katılımıyla Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda Güney Kore Başkonsolosu Tae-Dong Jeon, İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin, Başkan Topbaş’ın Dış İlişkiler Danışmanı Mehmet Duman, İBB Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kapaklıkaya, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen ve İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Ferrah Şarman da yer aldı.
Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye’de ilk kez bir expo gerçekleştiğini belirterek, “İstanbul – Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013”ün doğunun en batısından doğunun en batısına ticareti ve umutları taşıyan geçmiş yaşamı günümüze taşıdığını söyledi.

Yol – Buluşma – Birliktelik…

“Yol – Buluşma – Birliktelik” temasını taşıyan exponun iki ülke ve iki şehir arasındaki kardeşliği, aynı zamanda dünya barışını geliştireceğine inandığını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Geçmişte Gyeongju’dan başlayarak İstanbul üzerinden batıya uzanan İpekyolu’nun devamı sayabileceğimiz bu kültür exposunu hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Gyeongju da İstanbul gibi kültürel değerleriyle ön plana çıkan önemli bir şehir” diye konuştu.
Expo için iki ülke açısından da son derece anlamlı olan yeniçeri ve şilla askerlerini maskot olarak seçtiklerini ifade eden Başkan Topbaş, geçmişte İpekyolu üzerinde yaşanan kültürel alışverişi ve heyecanı yeniden yaşatmak için 21 Mart’ta 6 araçlık İpekyolu Konvoyu’nun yola çıktığını dile getirdi. 23 Ağustos’ta Gürbulak sınır kapısından Türkiye’ye girecek konvoyun da katılımıyla 31 Ağustos’ta Sultanahmet Meydanı’nda görkemli bir şölenle exponun açılışını yapacaklarını kaydeden Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

Dünyanın nabzı İstanbul’da atacak…

“İstanbul, 35 ülkeden binlerce kişinin katılımıyla 23 gün kültür exposu heyecanını yaşayacak. 35 farklı mekanda 28 farklı etkinlikle doğu ile batının kültürleri buradan dünyaya yansıyacak. Bu etkinliklerle, asırlardan beri gerçek anlamda bir barış kenti olan İstanbul’da bütün dünya kültürlerinin buluşmasını arzu ediyoruz. Binlerce Güney Koreli ziyaretçilerimizin katılımıyla 60 yıllık dostluğumuzun giderek artmasını temenni ediyoruz. Dostluğumuzu pekiştirmek için yerel yönetim olarak her türlü adımı atmaya hazırız.”
İstanbul – Gyeongju Dünya Kültür Exposu’ndan dünyaya barış, hoşgörü ve kardeşlik mesajları vererek, insanlığın ortak değerlerinin bir araya geldiği bir kültür şöleni yaşatmak istediklerine dikkat çeken Topbaş, “Türkiye’de ilk defa yapılan expo ile doğunun en doğusu ile batısını bir araya gelen tarihi İpekyolu’nu tekrar canlandırıyoruz. Diliyoruz ki bu expo münasebetiyle 23 gün dünyanın nabzı İstanbul’da atsın. Dünyaya barış, kardeşlik ve hoşgörü mesajları buradan verilsin. Çok uzaklarda da olsak insan olarak birbirimize çok yakın olduğumuzu hatırlatsın” şeklinde konuştu.
Gyeongju Belediye Başkanı Yang Sik Choi de expo ile doğu ve batı kültürlerinin kaynaşmasını ve Gyeongju şehrini tanıtmayı amaçladıklarını belirterek, “İBB Başkanı Kadir Topbaş, çok güzel bir şehir olan İstanbul’un gelişmesine ve ekonomisine çok önemli katkılar sunduğunu biliyorum. İstanbulluların Başkan Topbaş’ı ne kadar sevdiğine de bir önceki ziyaretimde bizzat şahit oldum” diye konuştu.


Önümüzdeki günler tüm renkleri kucaklasın dileğindeyiz. Anneler gülsün torunlar kucaklaşsın. Birbirimizle konuşalım. Aynı dil değilse de kültür ortak yanımız. Biz de Yertan Hediyelik olarak uzun yıllardır eskinin kumaşa yazılan anlatımlarını herkese anlatmaya, paylaşmaya gayret ettik. Şimdi de eminiz el işlerimiz güzelliğe bir adım olacak. Deryada damlayız. İçiçe geçen halkaların benzeri gibi büyümeye serpilmeye devam ediyoruz. Dokumaların derinliklerine işlemiş sevgi İstanbul yollarında. Stand numaramız 74. 31. Ağustos - 22. Eylül tarihleri arasındaki beraberliğimiz saat: 10.00- 22.00 arasında gerçekleşecek. Sultanahmet meydanı dille, sözle, emekle güzelleşecek.

Ne diyelim!..Gelirseniz kanatlanırız...

Sevgiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder